reklama

Šťastne až kým nás smrť nerozdelí?!

V tomto blogu by som chcela trochu priblížiť problematiku predmanželskej zmluvy. Viem, že to nie je práve horúca celospoločenská téma, ale aj napriek tomu som presvedčená, že si zaslúži širšiu pozornosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (133)

Predmanželská zmluva a slovenské právo

Predmanželská zmluva je zmluva, uzavretá medzi snúbencami, v ktorej si upravia svoje budúce majetkové vzťahy, respektíve spôsob ich vyrovnania v prípade rozvodu. Nemôže však upravovať opatrovníctvo detí, lebo súd musí samozrejme rozhodnúť v najlepšom záujme dieťaťa v danom čase. Vo väčšine krajín je možné ju uzavrieť aj počas manželstva, prípadne ju ďalej modifikovať...

Aj napriek tomu, že tento inštitút poznajú právne systémy viacerých vyspelých krajín (napríklad USA, Francúzska, Talianska, Českej republiky, Austrálie, Španielska a Holandska), slovenskému právu takáto úprava stále chýba. S iniciatívou zaviesť tento inštitút v rámci novelizácie zákona o rodine prišiel bývalý minister spravodlivosti Harabin (tu). Síce sa po dlhej dobe na chvíľu zdalo, že je vidno svetlo na konci tunela, napokon však táto iniciatíva skončila ako obeť dohody medzi cirkvou a terajšou vládnou koalíciou, ktorá ju obetovala, v zmysle zachovania statusu quo (cirkev za to neotvára otázku zmluvy o výhradách vo svedomí). Za takýchto okolností je samozrejme krajne nepravdepodobné, že by sa vládna koalícia snažila presadiť niečo také, proti vôli katolíckej cirkvi, navyše táto iniciatíva, by skôr oslovila ľudí na politickom spektre doprava od stredu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výhrady katolíckej cirkvi k inštitútu predmanželskej zmluvy (článok tu):

1. Predmanželská zmluva ako inštitút skôr posilňuje rozvodovú mentalitu.

To, že stúpa počet rozvodov je nepopierateľný fakt. Má na to vplyv určite viacero faktorov, a to od zmeny politického režimu (ktorý vo svojej podstate potláčal individualitu), až po vývoj pravidiel spoločenskej morálky. Ak cirkev považuje neexistenciu inštitútu predmanželskej zmluvy za dôvod, prečo niektoré manželstvá neskončili rozvodom, tak je na mieste otázka: Aký má význam zväzok dvoch ľudí, ktorý zotrvali v manželstve (často len na papieri), len kvôli administratívnym prekážkam (možné niekoľkoročné majetkové naťahovačky)? Žiaľ žiadny, prinajlepšom iba štatistický...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Samotný inštitút by mohol pre katolícku cirkev znamenať z právneho hľadiska pochybnosť výlučnosti, úplnosti manželstva.

Preložené do normálnej reči: Podľa katolíckej cirkvi by mohla byť úprava predmanželskej zmluvy v rozpore s kánonickým právom, ktoré mimochodom zaväzuje len katolíkov (samozrejme nie je súčasťou právneho systému SR). Namiesto toho, aby sa katolícka cirkev snažila presvedčiť svojich veriacich o ich hodnotách najmä prostredníctvom výchovy (napokon si je veľmi istá kvalitou svojich princípov), rozhodla sa cirkev (podobne ako v otázke potratov) zvoliť stredoveký postoj, že len oni majú patent na pravdu. Prečo sa cirkev snaží obmedzovať práva nás všetkých, keď veriaci by mali jednoduchú možnosť, nevyužiť tento inštitút?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Predmanželská zmluva vs. bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) Hlavný rozdiel je zrejmý už z gramatického výkladu. Predmanželská zmluva sa uzatvára ešte pred uzavretím manželstva, zatiaľ čo zúženie BSM je prípustné až po jeho uzavretí (vo forme notárskej zápisnice). Navyše sa manželia môžu voči tretej osobe na túto dohodu odvolať len vtedy, ak jej je táto dohoda známa. V praxi teda môžu nastať komplikácie, pokiaľ by jeden z manželov bol napríklad živnostníkom (ktorý ručí za svoje záväzky celým svojim majetkom). Stačí ak by veriteľovi v čase vzniku záväzku nebola známa skutočnosť, že manželia majú zúžené BSM, a mohol by požadovať plnenie aj z majetku druhého manžela - nepodnikateľa, ako keby BSM nebolo nikdy zúžené.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalším podstatným rozdielom je to, že pri BSM nadobúda manželka s manželom nielen majetok, ale aj jeho dlhy. Pri predmanželskej zmluve sa manželia môžu dohodnúť, že každému z nich bude patriť to, čo sám nadobudne po uzavretí manželstva, a každý z nich bude zodpovedný výlučne len za svoje vlastné dlhy.

Často sa ako argument odporcov zmluvy, objavuje tvrdenie, podľa ktorého predmanželská zmluva chráni práva bohatého na úkor toho chudobnejšieho z dvojice. Bola to hlavná výhrada aj pána Lipšica, keď som sa ho pýtala na jeho osobný názor k tejto otázke (jeho výhradou bolo, že predmanželská zmluva chráni silnejsiu stranu manželstva - väčšinou muža). Dovolím si však s pánom Lipšicom nesúhlasiť. Ja sa na to pozerám úplne z iného uhla, a to ako na možnosť vyjadrenia svojej slobodnej vôle, možnosť slobodne si upraviť majetkové vzťahy, pričom táto dohoda bude mať prednosť pred všeobecnou zákonnou úpravou. Prečo by sa mal štát (súd) starať do toho ako sa slobodne dohodnú dve plnoleté, svojprávne osoby o svojich vzájomných právach a povinnostiach? Iste, je tu možnosť, že človek urobí chybné rozhodnutie. Ale je potrebné si uvedomiť, že toto riziko nás predsa prenasleduje dennodenne pri každom našom rozhodnutí. Je samozrejme jednoduchšie hľadať chybu v niekom inom, ale v konečnom dôsledku je aj tak každý z nás zodpovedný za svoje konanie sám.

Podľa môjho názoru sa dá predmanželská zmluva najlepšie prirovnať k havarijnej poistke. Je to niečo, čo nestojí veľa uzavrieť, čo dúfajme nikdy nebudeme potrebovať, ale keby náhodou áno, tak budeme radi, že ju máme. Môže to znieť neromanticky, a zrejme to nie je inštitút pre každého, ale som toho názoru, že každý by mal mať aspoň možnosť slobodnej voľby.

Kristína Hájková

Kristína Hájková

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu